Постерната изложба „Разкази от окопите. Българският Тренч арт“ е подредена във фоайето на Художествена галерия „Проф. Васил Захариев“. Тя е посветена на 110 години от Първата световна война и участието на България в нея, разказа уредникът в Регионален исторически музей – Русе Десислава Тихолова.
В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас поетът, писател и музикант Петър Вангелов представи своето творчество с подбрана социална и любовна поезия, съчетана с класическа музика.
Концерт-рециталът е озаглавен по едноименната книга на автора „Страници от дневника на новия век“.
„Както всеки поет отразява художествено реалността, така и аз искам да отразя всички реални събития с поезия. Продължавам да ги отразявам, но това, което си мечтая в 21-ви век, е да спрат насилието и мъките, и този век да започне с усмивка, мир и разбирателство. През миналия век се молехме новото столетие да започне с хармонична радост и любов. Така си го мечтаехме, защото имаше духовни учители, които го предрекоха още от началото на 20-и век“, каза Вангелов.
Поетът представи 14 от своите стихотворения, сред които „Социална поезия“,
Актьорите Андрю Гарфийлд и Флорънс Пю, които имат номинации за награда "Оскар", трудно могат да обяснят как се създава химия на екрана, но в новия си романтичен филм We Live in Time, чиято премиера се състоя на Международния филмов фестивал в Торонто, тя е силно изразена, предаде АФП.
"Беше вълшебно изживяване", сподели 28-годишната британска актриса пред АФП малко след премиерата на продукцията.
Филмът разказва историята на готвачка (Пю) и служител на компанията за зърнени храни (Гарфийлд), които се срещат по възможно най-неудобния начин: тя го прегазва с колата си.
Режисьорът Джон Кроули повежда публиката на интимно пътешествие из тяхната любовна история - от запознанства и горещ секс, през създаване на семейство и борба с рака, но без да се спазва определен ред.
Според Пю двамата актьори научават повече за героите си и един за друг
Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова подреждат изложбата „ТриМа“ в галерия Vivacom Art Hall в София.
Експозицията ще бъде открита на 17 септември и ще продължи до 28 септември, съобщават организаторите.
От екипа отбелязват, че творците Мирослава Мерекьова, Марин Мерекьов и Александра Мерекьова са наследници на Никола Вълчев – известен български художник, майстор на битовия пейзаж. „Картините си показват заедно – като почит и признателност към предците си, развили таланта им, научили ги да се оглеждат и за невидимото“, казват те.
По думите им темите и стиловете върху платната, емоциите и състоянията, които пресъздават, са много различни, но и обединени от сюжети от детството на художниците – Алжир и слънцето, Ахтопол и рибата, манастири, цветя и птици, гръцки и хърватски острови, мечти и късчета фан
Шоуто тази вечер ще е като мост между миналото и това, което предстои да се случи, каза Алюн Уейд малко преди да излезе на сцената на „Банско джаз фестивал“. Уейд поставя финал на тазгодишното издание на фестивала.
Тази вечер ще изсвирим няколко парчета от последния ни албум „Султан“, както и нови парчета от новия проект, разказа Уейд. Той допълни, че това е последното му шоу за този сезон, като ще бъде като мост между миналото и това, което предстои да се случи. За нас това, което ще правим тази вечер, е много важно, каза сенегалският бас виртуоз, композитор и певец.
Алюн Уейд излиза тази вечер на сцената с пианиста Седрик Дюшеман, Аликс Гофик, Камий Пасери, Хари Аонлонсу, Карл – Анри Мусе. Те ще изсвирят и пиеси, които все още не са записани, а публиката в Банско ще има привилегията да ги чуе, каза Алюн Уейд.
Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.
Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.
По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта.
Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен
Експозицията се представя в рамките на цар-Шишмановите дни, които продължават до утре в Самоков.
Тихолова разказа, че по времето на Първата световна война е имало девет такива изложби. По думите й „тренч арт“ в превод означава „изкуство от окопите“.
Уредникът в Русенския музей разказа, че особеното за окопно изкуство е, че то възниква като инициатива от страна на войниците. „Самите войници инициират изложби, а също правене и продажба на предмети, набиране на средства, които се предоставят на фондове на вдовици и сираци“.
По думите й окопното изкуство има и предистория – предмети, които правят военнопленници в османските затвори от Априлското и Илинденско-Преображенското въстание. Това са предмети от маниста, които са традиционни за империята. Другата особеност на българския „тренч арт“ е, че обединява предмети направени по време на военен конфликт или от тези, които търпят последствията му.
Произведенията на това изкуство включват различни по форма сувенири, изработени от участниците в конфликта (войници, военнопленници, затворници), както и дори цивилни съвременни хора, преживели военния конфликт или последиците от него. Най-често материалите, от които се изработват предметите са метал, дърво, маниста, плат, кост, хартия, като в повечето случаи са и отпадъци.
Компанията „Темпо мюзик инвестмънтс“ (Tempo Music Investments) съди певицата Майли Сайръс, че е копирала песента When I Was Your Man на Бруно Марс за създаването на хита си Flowers, съобщи сайтът Ти Ем Зи.
Сайръс е обвинена за нарушаване на авторските права от компанията „Темпо мюзик инвестмънтс“, която притежава част от авторските права върху песента на Бруно Марс When I Was Your Man. Според компанията има много музикални прилики между Flowers и When I Was Your Man и това очевидно е резултат от „умишленото копиране“.
От „Темпо мюзик инвестмънтс“ смятат, че мелодията, хармонията и припевът на Flowers значително приличат на When I Was Your Man и копира акордите на песента на Марс. В съдебния иск компанията пише: „Въз основа на комбинацията и броя на приликите между двата записа е безспорно, че Flowers не би същ
Идеята на документалния филм "Зависим" на Столичната община е децата никога да не посягат към наркотиците, заяви в интервю Надежда Бачева, заместник-кмет по социални дейности и интеграция на хора с увреждания.
Филмът "Зависим"
Филмът "Зависим" е част от мащабна кампания на Столичната община, която има за цел да стартира диалог за превенцията и подкрепата на младите хора във връзка с един от най-големите проблеми на нашето съвремие - наркотичната зависимост и нейните последствия. Има идея филмът да бъде подарен на Министерството на образованието и науката (МОН) и те да го разпространяват, каза Бачева.
Кампанията е под патронажа на кмета на София Васил Терзиев и е ръководена от зам.-кмета Надежда Бачева. Темата е изключително актуална и това ни провокира да заснемем филма и да стартираме голяма информационна кампания, както и кампания за превенци
Първата си изложба в България ще открие в Хасково родената в Симеоновград художничка Тихомира Толева - Тия, която от години живее и работи в Исландия, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация.
Картините й, предимно пейзажи, в които има вградена вулканична маса, са обединени под заглавието "Исландия - над и отвъд". За стила, в който работи, авторката споделя, че е смесен – реализъм с абстракция.
В изложбата, която ще бъде открита на трети октомври в хасковската галерия „Форум“, ще бъдат представени и произведения, в които има вложена вулканична маса от наскоро изригналия вулкан "Рейкянес", съобщи директорът на от изложбената зала Татяна Форева.
Певецът Джеймс Блънт обеща законно да смени името си, ако преиздаването на дебютния му албум Back to Bedlam заеме първо място в класациите, съобщи Скай нюз.
Блънт няма да избере самостоятелно новото си име, а ще използва най-популярното предложение на феновете си.
Във видеоклип, публикуван в социалната мрежа Екс, Блънт казва, че албумът, в който са включени хитове като You`re Beautiful, Goodbye My Lover и High, ще бъде преиздаден на 11 октомври по случай 20-годишнината от издаването му. „Ще оставя хората да решат“, чува се Блънт да казва в краткото видео. Певецът добавя: „Но ако не стане номер едно, няма да си сменя името“. За няколко часа феновете на Блънт написват над 2000 коментара с различни предложения за новото име на певеца.
Албумът Back to Bedlam се превърна в един от най-продаваните на 2000-те години във Великобритан
Британският музей показва 97 гравюри на Пабло Пикасо, които представляват своеобразен личен дневник на художника от пристигането му в Париж до последните години от неговия живот, предаде АФП.
"Пикасо е направил около 2400 гравюри през цялата си кариера. Хората са по-запознати с картините му, така че ние решихме да покажем, че гравюрата е важна част от неговото творчество", каза кураторката на изложбата Катрин Даунт пред АФП.
Експозицията, озаглавена "Пикасо: Гравьорът", се открива с офорт от 1904 г., наречен "Оскъдно ядене". Пет години по-рано, когато е само на 17 години, Пикасо създава първата си гравюра "Левичарят".
Испанският художник продължава да изследва почти всички техники на гравиране: офорт, суха игла, литография, акватинта и линогравюра, посочва Катрин Даунт. В ранните си творби той се интересува от хората, които го заобикал
Тихолова каза, че символ на българското окопно изкуство са войнишките чаши. На повечето от тях има надписи – „Спомени от войната", "Спомен от Европейската война" или "Спомен от голямата война“.